W Prywatnej Szkole Podstawowej „Szkoła jak Dom" po raz kolejny odbyła się historyczna inscenizacja w ramach spotkań z cyklu tzw. „Żywej lekcji historii”. Przedstawienie pt. „Wojny ze Szwecją” zostało wystawione na deskach szkolnej auli w styczniu 2018 roku. Występ zaprzyjaźnionych ze szkołą aktorów, adresowany był do uczniów klas IV, V, VI oraz klas VII szkoły podstawowej.

W trakcie inscenizacji uczniowie mieli sposobność zapoznania się z ważnymi i ciekawymi wydarzeniami zarówno z historii Polski jak i Szwecji m. in:

• Rywalizacja o dominację na Bałtyku
  • Panowanie Zygmunta III Wazy i próba odzyskania tronu w Szwecji
  • Bitwa pod Kircholmem
  • Husaria
  • Słynni polscy hetmani m.in. Jan Karol Chodkiewicz
  • Panowanie Jana Kazimierza
  • “Potop szwedzki”

Dużym atutem przedstawienia był zabawny i profesjonalnie opracowany pod względem merytorycznym scenariusz oraz świetny występ aktorów. Za największą atrakcję przedstawienia śmiało można uznać pojawienie się na scenie uczniów naszej szkoły, którzy aktywnie uczestniczyli w inscenizacji, mając jednocześnie możliwość wystąpienia w kostiumach z epoki. Dodatkowo dużą satysfakcję sprawiła uczniom “sesja fotograficzna” bezpośrednio po zakończeniu występu, kiedy można było sfotografować się w historycznych strojach razem z rekwizytami. Niekonwencjonalna lekcja historii zrealizowana była z dużym poczuciem humoru, a wszyscy jej uczestnicy nagrodzeni zostali przez publiczność gromkimi brawami.

Jeszcze w tym roku szkolnym, będzie możliwość ponownego spotkania się z aktorami podczas “Żywej lekcji historii”.