Od 23 do 25 października gościliśmy w naszej szkole Akademię Odrywcy im. Tony Halika. Akademia Odkrywcy to innowacyjny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży składający się z cyklu spotkań ze znanymi podróżnikami, odkrywcami, naukowcami, alpinistami i żeglarzami. Każde spotkanie jest połączone z pokazem zdjęć i opowieścią z innego kraju. Na pierwszym spotkaniu uczniowie wysłuchali opowieści o kilku polskich podróżnikach i odkrywcach, które bardzo ciekawie przedstawił pan Marek Tomalik, dziennikarz i podróżnik. Dzieci dowiedziały się m.in. jak długo Henryk Arctowski przebywał wraz z załogą na statku przymarzniętym do lodów Antarktyki, a także na jaką wysokość wznosi się jedna z najwyżej położonych tras kolejowych świata wybudowana przez Ernesta Malinowskiego w Peru. Uczniowie poznali Pawła Edmunda Strzeleckiego, który badając Australię dotarł na najwyższy szczyt tego kontynentu i nadał mu nazwę Góra Kościuszki. Pan Marek opowiadał także o Ignacym Domeyce i Józefie Konradzie Korzeniowskim. Po wysłuchaniu opowieści i obejrzeniu pokazu uczniowie podzielili się na grupy i otrzymali zadanie, by stworzyć własną, kolorowę mapę świata i umieścić na niej, na odpowiednich kontynentach, znaczki z podobiznami polskich odkrywców, których poznali podczas opowieści pana Marka Tomalika. Mapę uczniowie wykorzystają podczas kolejnych spotkań, które już niebawem.