We wrzesniu klasy siódme szkoły podstawowej oraz drugie i trzecie gimnazjum uczestniczyły w trzech niezwykle interesujących wykładach „Osobliwości świata fizyki”, które odbyły się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pomysłodawcą i organizatorem tego wyjścia była nauczycielka fizyki p. Marta Skwarek.

Tematyką pierwszego wykładu była fizyka na wakacjach. Pracownik Uniwersytetu, który przygotował prezentację na ten temat, jako pierwsze doświadczenie przedstawił uczniom ciekawy sposób na umieszczenie w walizce dużej ilości rzeczy. Wszystko za pomocą odkurzacza, którym wyssał powietrze z poduszek, pluszowych maskotek i puchowych kurtek, tym samym zmniejszając ich objętość. Uczniowie dowiedzieli się też co nieco o utracie ciepła lub jego nadmiarze, a także oglądaliśmy świat przez kamerę termowizyjną. Niestety, wykład zakończył się bardzo szybko, a uczestnicy wycieczki prędko przenieśli się do klasy numer dwa.

Tematem drugiego wykładu była temperatura, a dokładniej ciepło, zimno, gorąco i mróz. Na tym wykładzie uczniowie zobaczyli najciekawsze doświadczenia, a ich przyjaciele (Jakub i Zofia) mieli okazję pomóc w odczytywaniu danych z termometrów itd. Wykładowca wytłumaczył i przedstawił przykłady zmiany stanu skupienia ciała fizycznego poprzez różne bodźce (np. ciekły azot [196 stopni Celsjusza] lub ogień [od 525 do 1000 stopni Celsjusza]).

Ostatni wykład zatytułowany był Elektromagnetyzm Wokół Nas. Tym razem uczniowie usłyszeli wiele nazwisk sławnych fizyków oraz ich odkrycia. Nauczyciel udowodnił, że wokół np. magnesu jest niewidoczne dla oka pole magnetyczne. Niestety, okazało się, że oddziaływania elektromagnetyczne nie zawsze są bezpieczne i trzeba mieć tego świadomość...

Po emocjonujących i czasami niebezpiecznych spotkaniach z żywiołami i prądem wszyscy wrócili do szkoły. Już w autokarze było słychać podekscytowane głosy. Zdecydowanie wszystkim podobała się wycieczka do Instytutu Fizyki!

Zuzanna Karaszewska