27 kwietnia 2016 r. odbył się w naszej szkole finał XV – jubileuszowej edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „O Skrzydło Pegaza” pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Z tej okazji poetka Joanna Gorzela, która od kilku lat jest jurorką Konkursu, przygotowała wiersz – niespodziankę:

Ten koń mityczny, o którego skrzydło
Walczyć Wam przyszło, a jego wędzidło,
Każdy by złapać miał wielką ochotę
I  wieniec laurowy stawiając nad złotem…
Tenże to rumak natchnienia symbolem,
A także pięknej walki w pewnej znanej szkole,
Amicus zwanej, gdzie po raz piętnasty,
Poezję i prozę – nadobne kontrasty,
Prezentują najpiękniej dla ucha uczniowie,
Kto wygra? Ten, kto rzeźbę w słowie,
Na wyżyny recytacji wyniesie wysoko,
Tak bardzo, by konkurencję zrobiła obłokom.

Jury przewodniczył redaktor Maciej Szczawiński z Radia Katowice. Uczestnicy recytowali wybrany przez siebie wiersz oraz fragment prozy.

Oto lista laureatów:

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Jagoda Sadziak ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Jaworznie. Drugą nagrodę zdobyła Paulina Lozano-Santos ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Katowicach, trzecie miejsce natomiast zajął Kamil Bienias ze „Szkoły jak Dom” w Katowicach. Wyróżnienie otrzymał Oskar Rzeszut ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach.

W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Layal Abu Samra reprezentująca Complex of Silesian International Schools. Drugie miejsce przyznano Julii Widaszek, a trzecie - Weronice Maciejewskiej. Obie dziewczyny są uczennicami Katolickiego Gimnazjum nr 1 w Katowicach. Jury wyróżniło również Kacpra Malinowskiego z Gimnazjum nr 4 w Katowicach.

Po ogłoszeniu wyników redaktor Maciej Szczawiński pogratulował zwycięzcom i podsumował występy wszystkich uczestników, udzielając im jednocześnie wskazówek na przyszłość dotyczących interpretacji i wyboru tekstów.

Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która odbędzie się już za rok.