Po raz kolejny została zorganizowana akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowano ją dla uczniów klas V, VI, VII i VIII szkoły podstawowej.

W części artystycznej licealny chór wykonał następujące utwory muzyczne: “Taki kraj” oraz “Mamo tyś płakała”, a uczniowie klasy szóstej zaśpiewali doskonale znane piosenki patriotyczne takie jak “Rozkwitały pąki białych róż” oraz “Witaj majowa jutrzenko”.

Najważniejszą częścią była prezentacja multimedialna, której tematem była oczywiście Konstytucja 3 Maja. Uczennica klasy VII w nowoczesny, niezwykle sugestywny i dosyć zabawny sposób przybliżyła wszystkim zebranym najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju z drugiej połowy XVIII wieku, takie jak:

• przyczyny słabości państwa polskiego

• panowanie Stanisława Augusta Poniatowskiego z uwzględnieniem roli, jaką odegrał król dla rozwoju edukacji i kultury w Polsce

• I rozbiór

• sejm porozbiorowy

• próby naprawy państwa polskiego po I rozbiorze

• spotkanie Poniatowskiego z Katarzyną Wielką w Kaniowie, w trakcie którego caryca wyraziła zgodę na zwołanie sejmu skonfederowanego w Polsce

• obrady Sejmu Wielkiego

• okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz jej najważniejsze postanowienia

• Targowica

• rosyjska interwencja w Polsce i wojna w obronie konstytucji

• przystąpienie króla do Targowicy i obalenie Konstytucji 3 maja

Prezentacja została dodatkowo wzbogacona utworami muzycznymi z repertuaru Edyty Geppert: “To się nie sprzeda ...”, “Och, życie kocham cię nad życie”, i niezwykle przejmującą piosenką “Jaka róża taki cierń”. Wykorzystano również przebój kultowego już zespołu Pink Floyd pt. “Money”.