16 września 2015 roku uczniowie naszego liceum pod opieką nauczycieli udali się na Wydział Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie wzięli udział w cyklu wykładów i pokazów zatytułowanych „Osobliwości świata fizyki”.

Przygotowane prezentacje uzupełniły i utrwaliły wiadomości uczniów z zakresu fizyki.

mgr Marta Skwarek

Program wykładów

Piękno nano i mikroświata

Przyroda w swoich dziełach, wykorzystuje zjawiska i prawa świata nanocząstek od milionów lat. Człowiek najprostsze technologie opanował zaledwie kilka tysięcy lat temu, a specyfikę świata w skali nano i mikro poznajemy dopiero od lat kilkudziesięciu. Okazuje się jednak, że nawet najprostsze zjawiska spotykane w tym świecie są bardziej niż fascynujące.

Cząsteczki na luzie

Silne oddziaływania w ciele stałym powodują powstanie układów związanych, często uporządkowanych w sieć krystaliczną. Czy możemy zerwać te więzy i otrzymać cząsteczki? Pamiętacie prawa Archimedesa, Pascala, Bernoulii'ego? Dlaczego pływają statki, a samoloty latają? A żaglówki? A balony?

Na tropie światła

Oprócz życiodajnej energii niesionej przez światło ze Słońca jest ono również nośnikiem niezbędnej do życia informacji o otoczeniu. Część tej informacji, nie tylko ta niesiona w obszarach poza fioletem i czerwienią, nie jest rejestrowana bezpośrednio na siatkówce i umyka naszym zmysłom. Poszukajmy wspólnie niewidocznych tropów i dostrzeżmy to co nie jest widoczne.