Zupełnie niedawno uczniowie klasy 7b przeszli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które zostało przeprowadzone przez profesjonalistów - zespół ratowników pracujących w karetce pogotowia.

Zagadnienia, które były omówione i przećwiczone na spotkaniu to m.in.:

- zabezpieczanie ran otwartych, złamań, oparzeń;

- sposoby radzenia sobie w sytuacji omdlenia, krwotoku z nosa czy urazów oka;

- udzielenie pomocy osobie nieprzytomnej lub w trakcie ataku padaczki;

- zapoznanie z zespołem czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego nastąpiło ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia wielu umiejętności w praktyce pod czujnym okiem ratowników. Podczas wykonywania resuscytacji na manekinach, ratownik monitorował jej przebieg na komputerze i każda osoba otrzymała informację o skuteczności działania. Młodzi ludzie przećwiczyli również używanie defibrylatora AED.

Całość szkolenia, ze względu na szeroki wachlarz zagadnień, trwała 6 godzin lekcyjnych. Inicjatorami szkolenie byli Rodzice uczniów i wychowawczyni, którzy uważają, że takie umiejętności są każdemu bezwzględnie potrzebne. Cieszymy się, że nasza młodzież z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniu i wierzymy, że w przyszłości, w razie takiej potrzeby, możemy liczyć na profesjonalną pomoc z ich strony.