W Prywatnej Szkole Podstawowej “Szkoła jak Dom” zorganizowana została dwudniowa wycieczka edukacyjna do Drezna. W wyjeździe uczestniczyli głównie uczniowie klas IV – VI oraz VIII. Drezno od wielu lat jest jednym z najważniejszych ośrodków muzealnych i turystycznych w Europie. Swoją świetność zawdzięcza dynastii Wettinów.

Spacerując ulicami Starego Miasta, mieliśmy okazję zobaczyć piękne barokowe kościoły, takie jak: Katedra Św. Trójcy (tzw. Kościół Dworski ), kościół Marii Panny czy kościół Krzyża Świętego, Plac Teatralny z budynkiem Opery Sempera oraz położone nad Łabą Tarasy Bruhla z pałacem Sekundogenitur i budynkiem Akademii Sztuk Pięknych. Zwiedziliśmy również wnętrze opery, zaprojektowanej przez Gottfrieda Sempera.

W trakcie pobytu w mieście uczniowie mieli okazję zwiedzić Zwinger - kompleks pałacowy uważany za “perłę barokowej architektury”, na terenie którego znajdują się znane muzea. Odwiedziliśmy Galerię Starych Mistrzów słynącą m. in. z płócien Rafaela, Giorgione, Rembrandta, Rubensa itp., Kolekcję Porcelany, z którą konkurować może tylko pałac Topkapi w Stambule oraz Salon Matematyczno – Fizyczny zaliczany do najstarszych muzeów naukowo – technicznych.

Obowiązkowym punktem wycieczki była wizyta w Galerii Nowych Mistrzów znanej bardziej pod nazwą Albertinum z kolekcją płócien Vincenta Van Gogha, Claude'a Moneta, Paula Gauguina, Edgara Degasa, Gustava Klimta, Caspara Davida Friedricha, Otto Dixa i innych.

Residenzschloss to dawna siedziba rodu Wettinów i jednocześnie jeden z najważniejszych obiektów muzealnych w mieście. Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli monumentale malowidło tzw. Orszak Książęcy, które wykonano z 25 tysięcy kafli wyproduowanych w Manufakturze Porcelany w Miśni. Główną atrakcją zamku jest jeden z najbogatszych skarbców Europy - Historyczne Zielone Sklepienie i Nowe Zielone Sklepienie – z niezwykle oryginalną ekspozycją dzieł sztuki jubilerskiej oraz zbrojownia i Komnata Turecka.

W Pillnitz, jednej z dzielnic miasta, zwiedziliśmy bliźniacze gmachy Wasserpalais i Bergpalais (dawna rezydencja Wettinów nad Łabą). Spacerując po ogrodach tego wielkiego kompleksu pałacowo – ogrodowego, zajrzeliśmy również do oranżerii i palmiarni.

Miłą odmianą po zwiedzeniu zabytkowego Drezna była wizyta w Szklanej Manufakturze Volkswagena, interesującym przykładzie ultanowoczesnej architektury XXI wieku.