W naszej szkole po raz kolejny odbyło się przedstawienie z cyklu „Żywa lekcja historii”. Spektakl przygotowany został z myślą o uczniach klas 5, 6, 7 i 8 szkoły podstawowej.

Inscenizacja historyczna dotyczyła jednego z najbardziej burzliwych okresów polskiej historii, od czasu rozbiorów w 2 połowie XVIII wieku do wybuchu powstań śląskich w okresie międzywojennym. Scenariusz przedstawienia obejmował dodatkowo następujące zagadnienia:

- sylwetka Tadeusza Kościuszki, insurekcja, bitwa pod Racławicami

- ostateczny upadek państwa polskiego w 1795 roku

- Napoleon Bonaparte i epoka napoleońska

- Księstwo Warszawskie

- próby odzyskania niepodległości w XIX wieku

- postać Józefa Piłsudskiego

- I wojna światowa

- odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku

- wybuch powstań śląskich

Uczniowie mieli okazję aktywnie uczestniczyć w inscenizacji, wychodząc na scenę i przebierając się w kostiumy historyczne: kosyniera, Napoleona, legionisty oraz powstańca i wiele innych.

Wyżej wspomniane wydarzenia zostały przedstawione w dowcipny i przystępny sposób, dzięki czemu szkolna publiczność miała okazję do doskonałej zabawy.