Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią powrócił ceniony i lubiany przez uczniów naszej szkoły spektakl z cyklu „Żywa lekcja historii”.

Przedstawienie dotyczyło średniowiecza i zostało przygotowane dla uczniów szkoły podstawowej.

Główną ideą tego typu inscenizacji historycznych jest edukacja poprzez zabawę, tak aby uczniowie mieli okazję zapoznać się z wybranymi wydarzeniami z przeszłości oraz z pewnymi aspektami życia w średniowiecznej Polsce i Europie. Wszystkie wykorzystane w spektaklu stroje, zbroje oraz broń były starannie wykonanymi replikami z tamtych czasów.

Scenariusz został dostosowany do wieku zebranej w szkolnej auli publiczności. Jego wielkim atutem była przystępna i niezwykle zabawna forma przekazywania wiedzy. W trakcie spektaklu pojawiały się takie zagadnienia jak: etos rycerski, ceremonia pasowania na rycerza, turnieje rycerskie, Wikingowie, wyprawy krzyżowe, Krzyżacy oraz bitwa pod Grunwaldem.

Aktorom jak zwykle udało się wciągnąć dzieci i młodzież do aktywnego uczestnictwa w widowisku, przebrania się w kostiumy z epoki i wystąpienia razem z nimi na scenie.