Akademia rodzica

Background hearing, czyli angielski w tle

Zastanawiacie się Państwo co zrobić, aby dziecko nauczyło się prawidłowej wymowy słówek,zwrotów, aby mówiło pełnymi zdaniami w języku angielskim? Istnieje wiele metod. Ja polecam tzw.„background hearing”, czyli „słuchanie w tle”. Co to takiego? Już wyjaśniam...

„Słuchanie w tle” to odtwarzanie materiałów audio podczas codziennych czynności, które wykonuje dziecko, gdy: bawi się, kąpie, je posiłki, jedzie samochodem. Dzięki temu dziecko w sposób naturalny przyswaja usłyszane treści. Nie chodzi o to, aby dziecko specjalnie sadzać przed odtwarzaczem i aby pod przymusem wsłuchiwało się w nagrania w języku angielskim.

Jeśli nagrania odtwarzane są w tle, dziecko kojarzy je z przyjemnymi sytuacjami i bezwiednie przyswaja usłyszane treści. Dzięki regularnemu słuchaniu tych samych nagrań zapoznaje się z melodią języka, prawidłową wymową oraz zapamiętuje całe zdania, zwroty, które często mają skomplikowaną strukturę gramatyczną i ciężko je zapamiętać podczas lekcji w szkole.

W naszej szkole dzieci do swoich podręczników otrzymały płyty CD. Zawarte na nich piosenki,wierszyki pełne są struktur gramatycznych, bogate są w słownictwo. Dzieci, które słuchają swoich płyt w domu regularnie, zgodnie z moją prośbą, potrafią odpowiadać na pytania pełnymi zdaniami,potrafią zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wierszyk, a to wszystko bez zapisu graficznego.

W klasach 1–3 szkoły podstawowej dzieci wprowadzane są dopiero w świat języka angielskiego,a dzięki „słuchaniu w tle” ich droga i przygoda z językiem angielskim będzie łatwiejsza w klasach starszych, a także np. podczas wakacyjnych wojaży.