Prywatna Szkoła Podstawowa w Katowicach

"Szkoła jak Dom"

Osiągnięcia

Na początku tego roku szkolnego z dumą prezentowaliśmy certyfikat potwierdzający członkostwo „Szkoły Jak Dom” w partnerskim programie British Council Addvantage Scheme.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała status Bronze Preparation Centre. Oznacza to, iż coraz więcej uczniów naszej szkoły z powodzeniem zdaje międzynarodowe egzaminy z języka angielskiego.

Jeśli chcesz przystąpić do egzaminu YLE, KET, PET, FCE, CAE przyjdź do nasz jak najszybciej!

Zapewniamy skuteczną naukę w miłej atmosferze!


Pani Jolanta Kałuża wyróżniona w konkursie
Super Dyrektor Szkoły!!!

(Rozmowa z panią mgr Jolantą Kałużą, dyrektor Zespołu Szkół Prywatnych w Katowicach)

 

Dyrektor

A.B.: Pani Dyrektor! W imieniu wszystkich nauczycieli, a także uczniów pragnę serdecznie pogratulować Pani wyróżnienia w konkursie „Super Dyrektor Szkoły”. Proszę opowiedzieć, w jaki sposób dowiedziała się Pani o tym konkursie i kto był jego organizatorem?

Super Dyrektor: Dziękuję serdecznie! Konkurs ten został zorganizowany z okazji 20-tej rocznicy powstania miesięcznika „Dyrektor Szkoły” oraz kwartalnika „Przed Szkołą”. Organizatorem było wydawnictwo tych czasopism czyli Wolters Kluwer. O konkursie dowiedziałam się dopiero dzień przed rozdaniem nagród!

A.B.: Jak to możliwe? Nie musiała Pani wcześniej wysłać swojego zgłoszenia?

Super Dyrektor: Była to ogromna niespodzianka, którą przygotowała dla mnie pani Iwona Kowalska-Przybyła. To ona dowiedziała się o tym konkursie, przekonała Radę Pedagogiczną i przygotowała wszystkie dokumenty. Ja zostałam poinformowana o wszystkim na dzień przed wyjazdem na wielką galę, podczas której ogłoszono wyniki konkursu.

A.B.: Jakie dokumenty były wymagane w tym konkursie i jakie osiągnięcia kandydatów były brane pod uwagę do tego tytułu?

Super Dyrektor: Głównym dokumentem prezentującym moją działalność był film zrobiony z okazji 20-lecia Szkoły Podstawowej „Szkoła jak Dom”. Dowiedziałam się także, że film ten wzruszył jury do tego stopnia, iż znalazł się na stronie internetowej wydawnictwa. Ponadto dołączone zostały różne informacje dostępne na naszych stronach internetowych. Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Małgorzaty Żytko podjęła decyzję po przeanalizowaniu całokształtu mojej działalności.

A.B.: Proszę opowiedzieć, jak wyglądał ten wielki dzień wręczania nagród. Zaczęło się przecież od zaskoczenia, że została Pani zgłoszona do konkursu...

Super Dyrektor: Rzeczywiście pierwsze zaskoczenie to samo zgłoszenie. Wpłynęło ono na wniosek pani Iwony Kowalskiej-Przybyły i całej Rady Pedagogicznej. Już sam fakt zgłoszenia i docenienia przez pracowników szkoły był bardzo ważny. Na galę pojechałam razem z panią Iwoną. Najpierw dowiedziałam się, że otrzymano 70 aplikacji, spośród których wybrano 10 finalistów. To było niesamowite przeżycie, gdy wśród finalistów usłyszałam swoje nazwisko. Nominowano trzech kandydatów do tytułu Super Dyrektor Przedszkola – panią Iwonę Kawę, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 86 w Łodzi; panią Annę Kozłowską, dyrektor Przedszkola nr 416 w Warszawie i panią Janinę Szajny, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 8 Montessori w Jarosławiu. Do tytułu Super Dyrektora Szkoły nominowano siedmiu kandydatów – panią Grażynę Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach; panią Małgorzatę Kułaczkowską, dyrektor Gimnazjum nr 7 w Warszawie; panią Olgę Łucką, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie; pana Jana Stawickiego, dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku; panią Joannę Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu; pana Andrzeja Wałęsę, dyrektora Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu oraz mnie. Następnie jury ogłosiło zwycięzców konkursu. Tytuł Super Dyrektora Przedszkola otrzymała pani Janina Szajny, a tytuł Super Dyrektora Szkoły pani Małgorzata Kułaczkowska. Wtedy myślałam, że to już koniec nagród. Okazało się jednak, że jury przyznało także wyróżnienia w kategorii Super Dyrektor Szkoły. Zaczęto odczytywać laudację pierwszej wyróżnionej osoby. Usłyszałam, że ta osoba rozpoczynała działalność od maleńkiej szkółki, a teraz ta szkoła otrzymała międzynarodowe certyfikaty. Okazało się, że mowa o mnie. To było niesamowite przeżycie. Kolejne wyróżnienie otrzymała pani Joanna Walczak. Warto dodać, że byłam jedyną nominowaną dyrektorką szkoły prywatnej, więc to naprawdę olbrzymi zaszczyt. Wróciłam z tej pięknej uroczystości z mnóstwem nagród. Przywiozłam między innymi słowniki anielsko-polskie i polsko-angielskie Oxford University Press, smartfon oraz elegancką teczkę na dokumenty. Przy wręczeniu nagród byli obecni dyrektorzy innych szkół niepublicznych, a także przewodnicząca Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej – pani Krystyna Starczewska. Było to zatem ogromne wydarzenie w moim życiu. Członkowie jury podkreślali, jak bardzo wzruszył ich nasz film na 20-lecie szkoły. Potem nastąpiła część artystyczno-muzyczna. To była przepiękna gala.

A.B.: Czy znała Pani swoich konkurentów?

Super Dyrektor: Nie znałam. Były to osoby z całej Polski. W pewnym sensie znałam tylko jedną osobę – panią Grażynę Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, gdyż współpracowałam z nią przy projekcie Młodzi Biznesmeni.Jednakże nigdy jej nie spotkałam i gala była okazją, by poznać ją osobiście.

A.B.: Pani Dyrektor, jeszcze raz gorąco gratulujemy w imieniu całej naszej szkolnej społeczności tego prestiżowego wyróżnienia i cieszymy się, że mamy taką Super Dyrektor!

(Rozmowa z panią mgr Iwoną Kowalską-Przybyłą, pomysłodawczynią i organizatorką)

A.B.: W jaki sposób dowiedziała się pani o konkursie i kiedy postanowiła pani zgłosić do niego naszą panią Dyrektor? Dowiedziałam się też, że wszystko udało się utrzymać w tajemnicy aż do momentu ogłoszenia wyników. Jak to możliwe?

I.K-P: Pani Dyrektor Jolanta Kałuża otrzymała w 2009 roku nagrodę dla dyrektora przedszkola w konkursie im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Od tamtego czasu przeglądałam regularnie czasopisma „Dyrektor Szkoły” oraz „Przed Szkołą”. Z nich dowiedziałam się w czerwcu o pierwszej edycji konkursu na Super Dyrektora Szkoły i Super Dyrektora Przedszkola organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer. Pomyślałam, że warto zgłosić naszą panią Dyrektor do konkursu, bo ona przecież naprawdę dużo robi dla naszej szkoły. Chciałam, by to zgłoszenie było dla niej prezentem z okazji 15-lecia Gimnazjum Amicus. Postanowiłam zatem utrzymać wszystko w tajemnicy.

A.B.: W jaki sposób udało się pani zdobyć wszystkie potrzebne dokumenty bez wiedzy pani Dyrektor?

I.K-P.: Nie było to łatwe. Nie mogłam przecież nikomu o tym powiedzieć, więc zgłoszenie się o pomoc do sekretariatu nie wchodziło w rachubę. Skorzystałam z informacji dostępnych na różnorodnych stronach internetowych. Przez cztery dni zbierałam wszystkie potrzebne dane. Na ich podstawie napisałam mowę laudacyjną. Na początku nie dostałam żadnego potwierdzenia zgłoszenia tej kandydatury. Po jakimś czasie otrzymałam maila potwierdzającego. Należało odesłać potwierdzenie i podpis dyrektora. Ja wciąż pragnęłam utrzymać całą akcję w tajemnicy aż do obchodów 15-lecia. Zaczekałam więc aż Pani Dyrektor będzie zajęta jakąś sprawą z kimś innym i poprosiłam ją o podpis do konkursu. Pani Dyrektor podpisała mi potwierdzenie konkursu, ale zajęta rozmową nie wypytywała mnie o szczegóły konkursu. Tym sposobem udało się utrzymać całe przedsięwzięcie w tajemnicy. Dopiero 21 października otrzymałam telefon z informacją o zakwalifikowaniu pani Dyrektor. W zgłoszeniu podałam również, że występuję w imieniu Rady Pedagogicznej. Wtedy poszłam do pani Dyrektor i powiedziałam, że znowu „nabroiłam” i że musi jechać ze mną następnego dnia na galę dyrektorów. Na miejscu okazało się, że jury wyszło poza ramy ustalonego wcześniej regulaminu i wyróżniło dwie osoby prowadzące zespoły szkół. Regulamin uwzględniał tylko dyrektorów szkół, a nie dyrektorów zespołów szkół, a przecież pani Dyrektor zarządza naprawdę olbrzymią placówką. Kapituła była rzeczywiście poruszona filmem z 20-lecia szkoły. Film ten obecnie znajduje się także na ich stronie internetowej.

A.B.: Dziękuję za rozmowę i gratuluję udanego przedsięwzięcia!