Akademia rodzica

Jak pomóc swojemu dziecku w nauce języka angielskiego?

W trakcie mojej pracy miałam okazję rozmawiać z rodzicami, którzy zastanawiali się w jaki sposób mogą pomóc swojemu dziecku w nauce. Pojawiały się również opinie wśród rodziców nie znających języka angielskiego, iż nie będą w stanie tego zrobić.

Otóż nic bardziej mylnego!

Rola rodzica w rozwoju dziecka jest nieoceniona, także w procesie przyswajania języka obcego. W natłoku codziennych spraw warto więc wygospodarować czas na wspólną naukę z dzieckiem a nawet postarać się aby stała się stałym elementem naszego dnia. Jak radzi metodyk Agnieszka Szeżyńska: „[…] bądźmy stałymi towarzyszami dziecka w procesie uczenia się języka – dziecko nie oczekuje od nas doskonałej znajomości angielskiego, lecz naszej obecności, kiedy ono się uczy; obecność ta wpływa pozytywnie na samopoczucie dziecka oraz na kształtowanie jego samooceny i motywacji”.

Od czego warto więc zacząć?

Systematyczność jest kluczowym elementem w procesie uczenia się języka. Sprawdzajmy więc czy dziecko odrobiło pracę domową, czy ma uzupełniony zeszyt ćwiczeń i notatkę z lekcji. Wspierajmy je w czasie powtarzania materiału i przede wszystkim okazujmy zainteresowanie pracą i osiągnięciami dziecka. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować poprawności odrobionej pracy domowej podkreślajmy jak ważne jest to, iż nasze dziecko samodzielnie ją wykonało. Możemy oczywiście pomóc w odrobieniu zadania, ale nie wyręczajmy dziecka. Poprośmy aby pokazało nam czego aktualnie uczy się w szkole, zachęcajmy do powtarzania słownictwa, które warto także wspólnie poćwiczyć w formie pisanej. Warto podkreślić, że powtarzanie przerobionego na zajęciach materiału jest niezwykle ważne aby utrwalić nauczane treści i sukcesywnie przyswajać język obcy.

Ćwiczmy z dzieckiem czytanie i korzystajmy z płyty dołączonej do podręcznika – nie tylko w sytuacjach gdy nie jesteśmy pewni poprawnej wymowy. Jak podkreśla prof. dr hab. Hanna Komorowska: „[…] istnieje ogromna potrzeba osłuchiwania dzieci z językiem obcym poprzez opowiadania, bajki, wiersze, piosenki, kasety audio i wideo, gdyż to właśnie przez słuchanie nauczyły się one swego ojczystego języka”.

Dostępność wszelkich pomocy dydaktycznych na pewno ułatwi Państwu to zadania i może sprawić, iż wspólna nauka języka nie będzie przykrym obowiązkiem a świetną zabawą przynoszącą ogromne korzyści dla dziecka. Warto sięgnąć po angielskie kreskówki i filmy oraz korzystać z Internetu, gdzie na wielu stronach możemy znaleźć ciekawe gry i zabawy językowe czy ćwiczenia gramatyczne i leksykalne. Pamiętając o tym, że dzieci różnią się od siebie i uczą w różnym tempie wspierajmy ich wysiłek, motywujmy do działania i przede wszystkim chwalmy i nagradzajmy ich starania.

Alicja Gromadzka