W Prywatnej Szkole Podstawowej „Szkoła jak Dom” odbyła się akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja. Została zorganizowana dla uczniów klas V – VIII.

Z tej okazji uczennica klasy 7a zaśpiewała dwie piosenki pt. „Witaj majowa jutrzenko” oraz „To nasza ojczyzna”. Część muzyczną akademii zakończył występ jednego z licealistów, który wykonał utwór „Kto nad Wisłą się urodził”.

Po oficjalnym przemówieniu Pani Dyrektor została zaprezentowana multimedialna prezentacja związana z Konstytucją 3 maja. Swoim zakresem obejmowała m. in. następujące zagadnienia z historii naszego kraju:

- przyczyny słabości państwa polskiego: politykę mocarstw wobec Polski, wolną elekcję, liberum veto, korupcję, postawę magnaterii wobec reform i króla,

- I rozbiór oraz wystąpienie Tadeusza Rejtana na sejmie porozbiorowym,

- reformy w dziedzinie edukacji wprowadzane przez władcę,

- rozwój kultury w epoce stanisławowskiej,

- próby naprawy państwa polskiego, podejmowane w duchu oświecenia przez samego Poniatowskiego oraz nowocześnie myślących działaczy politycznych,

- Sejm Wielki i jego najdonioślejsze osiągnięcie jakim było uchwalenie Konstytucji 3 maja,

- Targowica i wojna w obronie konstytucji,

- przystąpienie króla Poniatowskiego do Targowicy i ostateczny upadek Konstytucji 3 maja,

Dodatkowo prezentacja została wzbogacona utworami muzycznymi takich wykonawców jak Maryla Rodowicz „Krąży, krąży złoty pieniądz”, Stanisław Sojka „Są na tym świecie rzeczy” oraz Wojciech Młynarski „Róbmy swoje”.

Prezentację przygotowały uczennice klasy 7b.

Równie uroczysta akademia odbyła się dla klas I – IV. Gospodarzami byli uczniowie klasy IVa, którzy opowiedzieli swoim rówieśnikom historię i okoliczności uchwalenia majowej konstytucji.